מחשבון אינו נבון - חלק א'

לעיתים קרובות אני נתקל בתלמידים שמשתמשים במחשבון לחישובים מאוד פשוטים ואני לא מבין את מדוע תלמידים בוחרים להשתמש במחשבון בחישובים כאלה.

לכן את 2 הפוסטים הזה אקדיש לסיבות מדוע לא להשתמש במחשבון וגם אתן כמה טריקים שיוכלו לעזור בחישובים האלה (ספוילר - צריך לדעת את לוח הכפל).

יד מקישה על מחשבון

אז הנה כמה סיבות מדוע לא להשתמש במחשבון:

  • מתמטיקה נועדה לאמן את המוח ואת החשיבה הלוגית. אם לא עושים חישובים פשוטים ללא מחשבון אנחנו מפספסים את מה שהמתמטיקה נועדה ללמד.

  • עניין של עצמאות - חישובים מהירים בראש מפחיתים את התלות במחשבון, כך שלא צריך אותו בכל מקום.

  • לדעתי זה מביך להגיע לחנות כלשהי ולחכות לעודף, ואז להוציא מחשבון לבדוק שקיבלנו את מה שמגיע לנו בדיוק.

  • לשיפור ביטחון עצמי - ברגע שעושים חישובים פשוטים ורואים כמה זה קל באמת, היכולת שלנו לפתור תרגילים אחרים - מסובכים יותר- גדלה ואנו משפרים את היכולת להתקדם לחומר מתקדם יותר מבלי לחשוש ממנו, ויגרום לכם להרגשה טובה יותר לגבי עצמכם.

  • אימות תוצאות - אם רוצים לחשב 49 כפול 51, נדע שאנחנו אמורים לקבל תוצאה בסביבות 2500 ולא בסביבות 100, כך נדע אם הקשנו את התרגיל הנכון במחשבון, ולא התבלבלנו בהקלדה. כך לא נהיה חייבים להסתמך על המחשבון באופן עיוור או להיכנס ללחץ אם קיבלנו תוצאה שגויה, או אפילו אם מקבלים הודעת שגיאה במחשבון.

  • להימנע מרמאויות - אם אנשים ינסו לבלבל אתכם עם מספרים בזריזות - תוכלו לגלות את זה מיד - אם תהיו זריזים כמוהם, וזה חשוב במיוחד אם מדובר בכסף שלכם.

  • למחשבון אין את ההבנה הבסיסית של התרגיל שמולכם. זוהי האחריות שלכם לדעת שלתרגיל 9√ יש 2 פתרונות והם (3) וגם (3-), אבל המחשבון יניב רק את התוצאה החיובית.

  • תתפלאו לשמוע אבל מחשבון יכול להאט אתכם לפעמים! תרגול הוא שם המשחק, וברגע שתוכלו לבצע חישובים פשוטים בראש תוכלו לחסוך זמן שעשוי להיות חשוב במבחנים למשל. בנוסף אפשר לחסוך פעולות במחשבון ולבצע מספר חישובים ביחד בראש - ושוב אפשר לחסוך זמן. דוגמאות בהמשך.

  • מחשבון עלול לתת תחושת ביטחון מטעה לגבי הידע המתמטי שלכם. אל תסמכו עליו מבלי לבדוק אותו. חשבו עליו כאל מישהו עם חוות דעת נוספת, ולא אוטוריטה חסרת עוררין.

אדם מהרהר

השאלה הבאה היא איך מגיעים לתוצאה הזאת, והתשובה הברורה מאליה היא לדעת את לוח הכפל. הוא הבסיס לכל החישובים הפשוטים והמסובכים יחד. לדעת כמה שווה 3*5 עוזר לחישוב 15*3, לחישוב 250*3 וישנם עוד דוגמאות רבות. אי אפשר להתחמק מזה או לעקוף את זה: את לוח הכפל נצטרך בהמון תחומים שונים ולאורך כל החיים, ולכן גם לא מומלץ לנסות לעקוף את זה - מכיוון שבסופו של דבר אתם עלולים לפגוע בעצמכם בעתיד.

עד כאן החלק הראשון, בפוסט הבא אתן טריקים וחישובי עזר פשוטים לחישובים קלים.

(תמונות : Designed by Valeria_Aksakova / Freepik , Designed by Asierromero / Freepik , Designed by Pressfoto / Freepik)

בהצלחה,

רונן סימיאן

מורה פרטי בחדרה. טלפון: 052-6455377

שיעורים במתמטיקה ופיזיקה לתלמידי תיכון, חטיבה, סטודנטים ומשלימי בגרויות - ממהנדס חשמל ואלקטרוניקה.

דף הפייסבוק: רונן סימיאן - שיעורים פרטיים

פוסטים מובילים
פוסטים אחרונים