האם אני אקבל 100 במבחן הקרוב?


תלמידה קוראת ספר, רקע: לוח עם נוסחאות

זו שאלה שכל תלמיד צריך לשאול את עצמו, כשבועיים לפני מבחן כלשהו - "האם אני אקבל 100 במבחן הקרוב?"

כשאני שואל את התלמידים שלי לפני המבחנים שלהם "איזה ציון אתם מצפים שתשיגו?" אז לרוב יוצאת להם תשובה כללית וחסרת משמעות, "כמה שיותר". זו הטעות הראשונה - התלמידים רוצים להצליח אבל לא קבועים לעצמם יעד מסוים, ולכן אין משמעות ל"הצלחה".

כאשר ישנו ציון מוחשי שרוצים להגיע אליו אז הדרך להגיע אליו הרבה יותר ברורה והפעולות נעשות מוחשיות. למשל, כדי להגיע לציון 80: צריך לדעת לפחות 4 מתוך 5 נושאים למבחן (או ללמוד מספר מסוים של משפטים מתמטיים), וצריך לדעת לפתור אותם ברמה מסוימת, ולפני שמגיעים לרמה כזאת צריך לפתור את התרגילים הפשוטים יותר ולבסס את החשיבה המתמטית הרצויה. הדברים האלה לא קשים במיוחד אבל הם דורשים השקעה של התמדה (אם לא מצליחים לפתור תרגיל אז יושבים ושוברים עליו את הראש, ואז נעזרים בספרים / חברים / מורים, ואחרי שמצליחים חוזרים אליו לאחר יומיים שוב - לוודא שהוא ברור).

ההשקעה הזאת דורשת גם זמן - בד"כ החשיבה נבנית ע"י פתירת תרגילים (כמה שיותר!), והדבר נמשך זמן רב - לעיתים ימים ושבועות. במקרים קיצוניים, למשל כאשר משלימים בגרות אחרי הצבא, הציפייה ללמוד חומר של 3 שנים (זמן הלימודים בתיכון) לכ-3 או 4 חודשים. זה יוצר עומס גדול שאינו קשור לרמת הלימודים אלא לזמן הקצוב ללמידה.

הורים מחזיקים את בנם ביחד

כדי שהשאלה הזאת תצליח - על התלמיד להיות כנה עם עצמו. האם אקבל 100? ובכל מקרה לשאול את עצמם "למה?" - חשוב ללמוד מה התהליך הנכון עבורם ללמידה:

אם התשובה היא לא - למה לא? האם לא השקעתם מספיק זמן? לא פתרתם מספיק תרגילים? לא הבנתם את החומר בכיתה? לכל שאלה יש פתרון משלה.

ואם התשובה היא כן - למה כן? למדתם מספיק? כמה זה מספיק? השקעתם זמן? מתי? מה משך הזמן? למדתם עם חברים? לבד? עם מוזיקה? בבוקר? בערב? למה? התשובות האלה יוכלו לעזור בתהליך הלמידה של המבחנים הבאים.

זהו תהליך למידה עצמי והוא חשוב למהלך כל החיים, לא רק לתקופת התיכון.

לוגו גאלאגו - שיעורים פרטיים, רונן סימיאן, טלפון: 052-6455377

בהצלחה, רונן.

שיעורים פרטיים במתמטיקה, פיזיקה, חשמל והכנה לפסיכומטרי,

לתלמידי תיכון, חטיבה, סטודנטים ומשלימי בגרויות.

דף הפייסבוק: רונן סימיאן - שיעורים פרטיים

פוסטים מובילים
פוסטים אחרונים