הורים כמורים


סטודנט יושב מול לפטופ

כמורה פרטי, נדיר שאני רואה שההורים עוזרים לילדיהם בשיעורי הבית. רוב ההורים אומרים שהם לא מכירים את החומר ולא יכולים ללמד בעצמם, וזה בסדר, אבל הם מונעים מעצמם את ההקפדה על חינוך ילדיהם. אפשר לשבת עם הילד ולראות איך הוא לומד למשל. לא צריך לדעת את החומר אלא לוודא שהסביבה שלו מתאימה ללמידה, שהוא אכן עושה שיעורי בית, שדעתו אינו מוסחת, שיש לו מספיק תאורה בשולחן וכו'...

כהורים יש לוודא שכל אלה מתקיימים על-מנת לתת לילד את התנאים האופטימליים ללמידה.

מעבר לזה - אני מאמין שרוב ההורים כן יכולים לעזור לילדיהם בלימודים ושהם כן יודעים את החומר אבל נמנעים ממנו. מקרה זה הוא גרוע מאוד מכיוון שהם משמשים דוגמא שלילית ואינם מוכנים להתמודד עם החומר.

ואם אתם לא יודעים את החומר שנלמד - בקשו שילמדו אתכם. כאן יש רווח מ-3 כיוונים:

1. אתם לומדים משהו חדש ותוכלו לעזור לילדיכם בעתיד עם החומר הזה.

2. תראו לילדים דוגמא לרצון ללמידה ולהתמודדות.

3. בד"כ כאשר מסבירים משהו מבינים אותו טוב יותר. ואם לא יכולים להסביר - סימן שלא הבינו את החומר עד הסוף ויש לשבת וללמוד אותו עוד.

את העזרה הזאת ניתן לתת בכל גיל, בהתחלה קל יותר להורים להתמודד עם חומר של בי"ס יסודי, ואט אט החומר נהיה קשה יותר בגילאי חטיבה ותיכון - אבל צריך לזכור שהמתבגרים צריכים את העזרה של הוריהם לא פחות מהקטנים.

אל תוותרו להם ואל תוותרו לעצמכם. בשביל הילדים עליכם להשקיע את המאמץ והזמן - לשבת יחד איתם ולעזור להם עם שיעורי הבית. ולא - אל תהיו עם הטלפונים בזמן הזה - השקיעו את כל כולכם בילדים - זה שווה את זה. תנו להם תשומת לב מלאה ועזרו להם לגדול עם אהבה בידיעה שההורים שלהם מוכנים להתאמץ עבורם. ככה תהוו דוגמא אישית מצוינת להם, ובתורם הם יהוו דוגמא אישית לילדיהם.

הורים מחזיקים את בנם ביחד

הנה כמה עצות שיעזרו ללמוד טוב יותר:

  • הקציבו זמן קבוע לשיעורי בית. מומלץ לעשות בכל יום מעט שיעורי בית ולהשאיר זמן לדברים נוספים כמו בילוי עם חברים, מטלות בית, מנוחה ותחביבים. השעות המומלצות הן אחה"צ - לאחר מנוחה מיום הלימודים בבי"ס, ולא מאוחר מדי ע"מ לא להגיע עייפים להכנת שיעורי הבית. עם זאת - יש לזכור שאנשים שונים פועלים בשעות שונות, וישנם תלמידים שמפיקים את המירב מלימודיהם דווקא בשעות מאוחרות יותר.

  • אם אתם יודעים את החומר - תנו להם להתמודד איתו ואל תעשו את שיעורי הבית במקומם. אתם אמנם עוזרים להם אבל רוב העבודה צריכה להיעשות על ידם, והם צריכים לדעת שזו האחריות שלהם ויש השלכות לכל פעולה שהם עושים.

  • התאימו את סביבת הלימודים לתלמיד: האם נוח יותר לעבוד עם מוזיקה או בשקט? לבד או עם חברים? אחה"צ, בערב או בלילה? כמה שעות ברצף או קצת בכל פעם? האם פעילות גופנית עוזרת להתרכז יותר (הפסקות יזומות להזיז את הגוף או חוג שבוע בשבוע)?

  • לפני מבחן - יש לעשות חזרות בלבד! אסור להגיע לזמן של שבוע לפני בחינה בזמן שלא יודעים את כל החומר לבחינה. לא ללמוד חומר חדש בזמן הזה! זה רק מבלבל ומלחיץ. עשו חלוקת זמן נכונה וסיימו ללמוד את כל החומר כשבוע לפני הבחינה (ואם אפשר לפני - עדיף). כך הזמן שישאר לכם יוקדש לחזרות בלבד - וזה אמור להיות מהיר יותר מאשר למידה של חומר. טיפ אחרון:

  • מומלץ להכין את תיק הבי"ס ערב לפני, ולא באותו הבוקר. כך יש פחות מקום לטעויות של שיכחת ספרים או מחברות בבית. אם צריך - הכינו רשימה יומית של הציוד הנדרש לכל יום בשבוע.

כל אלה הם הרגלי למידה שיגבירו את היעילות של הלמידה. אלה יכולים להיות הרגלים שילוו אותם במשך חייהם הבוגרים בעבודתם ולהעניק להם תכונות חשובות כמו סדר, ביטחון עצמי, ניהול זמנים, שאיפה להצלחה בכל תחום בחיים.

בהצלחה,

שיעורים במתמטיקה, פיזיקה, חשמל והכנה לפסיכומטרי

לתלמידי תיכון, חטיבה, סטודנטים ומשלימי בגרויות

ממהנדס חשמל ואלקטרוניקה.

דף הפייסבוק: רונן סימיאן - שיעורים פרטיים

פוסטים מובילים
פוסטים אחרונים